1. A székletsűrítést és az emésztés komfortját elősegítő hatása

  • A réti palástfű nagy mennyiségű cseranyagot (polifenolt, tannint) tartalmaz. A cseranyagok összehúzódásra késztetik a bélnyálkahártyát azáltal, hogy reakcióba lépnek a fehérjékkel és kicsapják azokat. A képződő csapadék védőréteget képez a nyálkahártyán, megakadályozza a további irritációt. Az összehúzódás révén csökken a víz kiáramlása a bélfalból, amely így nem hígítja tovább a székletet. A cseranyagok emellett antibakteriális hatást is kifejtenek, a legtöbb kórokozó baktérium fejlődését gátolják.
  • Laboratóriumi vizsgálatban a palástfű kivonata fokozta a fibroblaszt sejtek mozgékonyságát. (A fibroblasztok olyan sejtek, amelyek finom rostokat (pl. kollagént) választanak ki a kötőszövet sejt közötti állományába.). A palástfűnek ez a hatása fokozott sebgyógyulásra, a sérült bélnyálkahártya-sejtek gyorsabb regenerációjára utal (Tasić-Kostov).

 

 

2. Menstruáció előtti és alatti jó közérzetet támogató hatása

  • A palástfű hagyományos alkalmazási területei közé tartozik a menstruáció alatti jó közérzet támogatása. Ezt támasztja alá az a romániai kutatás is, amelyben 341 olyan 11 és 17 év közötti lány vett részt, akik erős menstruációs vérzéstől szenvedtek. A kutatás igazolta, hogy a palástfű segíthet az erős havivérzés mérséklésében, hatása átlagosan 3-5 nap alatt alakul ki. Még eredményesebb volt azoknál, akik a menstruáció előtt 10-15 nappal kezdték el használni a palástfüvet (Petcu).

 

palástfű

 

3. Az irritált torkot, szájat, garatot és hangszálakat nyugtató hatása

  • A palástfű magas cseranyagtartalma a sérült száj- és toroknyálkahártyát is védi és segíti annak gyorsabb gyógyulását. Ezt igazolja az a kutatás is, amelyben olyan betegek vettek részt, akiknek aftás sebek voltak a szájukban. A palástfűkivonatot tartalmazó gél napi háromszori alkalmazása enyhítette a kellemetlenségeket és hozzájárult a sebek gyógyulásának felgyorsításához (a teljes gyógyulás  2-3 napig tartott). Azoknál, akik nem kaptak kezelést, ott a gyógyulás aránya két nap után csupán 10,4%, míg három nap után is csak 33,3% volt (Shrivastava).

 

 

 

4. A kapilláris keringést támogató és a nehézláb-érzés csökkentését elősegítő hatása

  • Az elmúlt évtizedben a kutatók körében megnőtt az érdeklődés a gyógynövények szív- és érrendszeri hatásainak azonosítása iránt, így került az érdeklődés középpontjába a réti palástfű is, amelyről kiderült, hogy vérnyomáscsökkentő és szívverésre ható anyagokat tartalmaz (Takir).

  • Az érfal legbelső, a testfolyadékkal közvetlenül érintkező részét egyrétegű laphám (endotél réteg) alkotja. Laboratóriumi kísérletben kimutatták, hogy a palástfű kedvezően hat ezekre az érfalban lévő a sejtekre (Takir).

  • Az egészséges szervezetben a kollagén képződése és lebomlása egyensúlyban van. A kollagén felel a testszövetek rugalmasságáért, így nagy szerepe van többek között az erek, a bőr, a csontok és a porcok egészségének megőrzésében. A kollagén lebontása a kollagenáz enzim feladata. Amennyiben ez valamilyen okból túlműködik a szervezetben, vagy nem képződik elegendő kollagén, úgy csökken a testszövetek rugalmassága. Egy hollandiai vezetésű nemzetközi együttműködésben létrejött kutatásban olyan növényi hatóanyagokat kerestek, amelyek csökkentik a kollagenáz enzim működését. Összesen 49 olyan növényt választottak potenciális jelöltnek, amelyeket a népgyógyászatban például sebek és égési sérülések gyógyítása, bőrbetegségek, reuma, ízületi gyulladás és csontbetegségek kezelése alkalmaztak. Az eredmények összefüggést mutattak ki a kollagenáz enzim gátlása és a fenolos vegyületek, köztük a flavonoidok, a fenilpropanoidok és a tanninok koncentrációja között. A kutatók azt is figyelembe vették, hogy a palástfűben is nagy mennyiségben jelen lévő polifenolok (tanninok) esetleg álpozitív eredményt adnak a vizsgálatban, ezért ezeket az anyagokat eltávolították a vizsgált kivonatokból. Ezek után a 49 gyógynövény közül a réti palástfűből készült kivonat volt a legtartósabban aktív a kollagenáz enzim gátlásában. A kutatók vizsgálatban megállapították, hogy a hatásért elsősorban egy flavonoid, a kvercetin-3-O-β-glükuronid felelős (Mandrone).

 

palástfű


Figyelmeztetések, ellenjavallatok

  • Fogyasztása nem helyettesíti vegyes étrendet.
  • Meglévő vagy alkalmazása közben kialakuló székrekedés esetén mérsékelje vagy szüneteltesse fogyasztását!
  • Emésztőrendszeri fekélyek esetén fogyasztása ellenjavallt!
  • Terhesség és 6 éves kor alatt fogyasztása nem ajánlott!
  • 4 hét folyamatos fogyasztás után ajánlott egy hét szünet tartása!
  • 6 és 12 éves kor között fél adag fogyasztása teaként (részletek az adagolásnál)
  • A napi ajánlott fogyasztási mennyiséget ne lépje túl!
  • Kisgyermekek elől elzárva tartandó!
    ADAGOLÁS 1. Székletsűrítés ► Naponta 2-3x2 kapszula étkezés előtt.
    2. Menstruáció alatti jó közérzet, 4. Kapilláris keringés támogatása ► Naponta 2x2 kapszula.
    3. Torok és száj nyálkahártyájának nyugtatása ► Naponta 3-4x1-2 kapszula (teaként fogyasztva).
    FOGYASZTÁS Kapszulaként fogyasztva ► Bő folyadékkal lenyelve.
    Teaként fogyasztva ► A kapszulák tartalmát szórja egy pohárba, majd öntse fel 2 dl forró, vagy 50-60 °C-os (csapmeleg) vízzel. Elkeverés után azonnal fogyasztható. A torok, a garat és a hangszálak nyugtatásához válassza ezt a fogyasztási módot!
    Folyadékban elkeverve ► A kapszulák tartalma elkeverhető akár hideg vízben is, vagy bármilyen más folyadékban (pl. méz, üdítő, turmix, shake, joghurt, olaj stb.)
    ÖSSZETEVŐK ► Kapszulánként 450 mg palástfű herba (Alchemillae herba) , kapszulahéj:zselatin.