1. A menstruáció előtti és alatti jó közérzet elősegítése

  • A Journal of Pediatric & Adolescent Gynecology (Gyermek- és Serdülőkori Nőgyógyászat Folyóirata) 2015-ben számolt be arról a kísérletről, amelyben olyan egyetemistákat vizsgáltak, akik konkrét kiváltó ok nélküli fájdalmas menstruációban szenvedtek. Két egyenlő csoportra osztották őket, az egyik csoport három hónapon keresztül placebot (hatóanyag nélküli szert) kapott, a másik pedig a placebon kívül még cickafarkat is teafilterben. A vizsgálatot két menstruációs cikluson keresztül folytatták. A résztvevők eközben folyamatosan értékelték fájdalmuk erősségét. A cickafark teát fogyasztók között mind a két ciklusban jelentősen kisebb volt a fájdalom, mint a kizárólag placebot kapók esetén. A kutatók megállapították, hogy a cickafark hatékony eszköze a fájdalom csökkentésének konkrét kiváltó ok nélküli fájdalmas menstruáció esetén (Jenabi).

 

2. Egészséges emésztést elősegítő hatása 

  • A laboratóriumi kísérletekben tapasztalt antibakteriális és antioxidáns hatás, illetve az állatkísérletekben megfigyelt gyulladáscsökkentő hatás alátámaszthatja azt, hogy a cickafarkat már hosszú ideje alkalmazzák felfúvódás, hasi feszülés kezelésére. A cickafark herba gyulladáscsökkentő hatásáért elsősorban szeszkviterpén lakton tartalma lehet felelős (Bíró-Sándor).
  • Gyomorfekély és más gyomor-bél problémák kezelésében játszott hagyományos szerepét támasztják alá azok a kísérletek, amelyben a cickafark-kivonat képes volt megvédeni a gyomor nyálkahártyáját a fekély kialakulásával szemben. A kutatók úgy gondolják, hogy ez a hatás annak köszönhető, hogy a a cickafark-kivonat gátolja a gyomornedv elválasztását, miközben növeli a véráramot a gyomor nyálkahártyájában (Saeidnia).
  • A Journal of Research in Medicinal Sciences (Orvostudományi Kutatások Folyóirata) 2017-ben számolt be arról a klinikai vizsgálatról, amelyben a cickafark herbájának kivonata hatásosnak bizonyult az irritábilisbél-szindróma (IBS) kezelésében. A készítmény a cickafark mellett gyömbér és indiai tömjén kivonatot is tartalmazott. A harminc napos kezelés alatt a kezelt betegeknél 46 százalékánál csökkent a fájdalom és 60 százalékuknál javultak a emésztőrendszeri tünetek a placebot kapó csoporthoz képest. A kezelt betegek a közérzetük általános javulásáról is beszámoltak (Kazemian).

 

 

3. A száj és torok nyálkahártyájának egészségét támogató hatása

  • Laboratóriumi kutatások igazolják, hogy a cickafark vizes kivonata hatékonyan gátolta a Staphylococcus aureus, az Escherichia coli, illetve más baktériumok szaporodását. A cickafark antimikrobás hatását illóolaj-, szeszkviterpénlakton- és poliacetilén-tartalmával hozzák összefüggésbe (Molochko).
  • A kivonat szintén gátolta a Candida albicans and Aspergillus niger gombák szaporodását (SaeidniaMajhashemi).
  • Megfigyelték a cickafark gyulladáscsökkentő és antiallergén hatását is, amelyet kamazulén-tartalmával hoznak összefüggésbe (DerMarderosian).

 

 

4. A normál koleszterinszint fenntartását támogató hatása

  • Iráni kutatók állatkísérletben igazolták, hogy a cickafark 28 napon keresztük történő fogyasztása csökkenti a vércukorszintet, a trigliceridszintet, az össz-, valamint LDL-koleszterinszintet a vérben. Emellett javuló értékeket mértek a szérum májenzimek szintjében, illetve a vér HDL-koleszterin, más néven „jó koleszterin” szintjében is (Rezaei).
  • A cickafark koleszterinszintet csökkentő hatását embereken végzett vizsgálatban is alátámasztották. A kutatók véletlenszerűen kiválasztottak 120, 40-60 éves férfit és nőt, és két jól elkülöníthető csoportra osztották őket: mérsékelten emelkedett vérzsírszinttel rendelkező és magas vérnyomásos betegekre. Több mint 6 hónapig kezelték őket cickafark-készítménnyel vagy placeboval. A cickafarkat fogyasztóknál a vérzsírszint már két hónap után jelentősen csökkent, majd négy hónap elteltével az összkoleszterin és az LDL-koleszterin csökkenése szignifikáns volt. A HDL-koleszterin („jó koleszterin”) szintje markánsan megemelkedett 6 hónapos kezelés után. A diasztolés és a szisztolés vérnyomás is csökkent már a második hónapban (Asgary).

 

 

cickafark

 


Figyelmeztetések, ellenjavallatok

  • Fogyasztása nem helyettesíti a változatos és kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot.
  • Fogyasztása nem ajánlott 6 éven aluliaknak, várandós anyáknak, továbbá a fészekvirágzatúakkal szembeni érzékenység esetén!
  • Szoptatás alatt, valamint  6 és 12 éves kor között fogyasztása a legkisebb napi ajánlott mennyiségben ajánlott.
  • 6-12 éveseknek fogyasztása teaként ajánlott (lásd az Adagolás fejezetben).
  • Az ajánlott napi fogyasztási mennyiséget ne lépje túl!
  • Kisgyermekek elől elzárva tartandó!

ADAGOLÁS 1. Menstruáció alatti jó közérzet ► Naponta 2-3x2 kapszula.
2. Emésztés egészsége, normál koleszterinszint ► 2-3x1-2 kapszula étkezés előtt.
3. Torok, garat, hangszálak nyugtatása ► Naponta 3-4x1 kapszula (teaként fogyasztva).
FOGYASZTÁS Kapszulaként fogyasztva ► Bő folyadékkal lenyelve.
Teaként fogyasztva ► A kapszulák tartalmát szórja egy pohárba, majd öntse fel 2 dl 50-60 °C-os (csapmeleg) vízzel. Elkeverés után azonnal fogyasztható. A torok, a garat és a hangszálak nyugtatásához válassza ezt a fogyasztási módot!
Folyadékban elkeverve ► A kapszulák tartalma elkeverhető akár hideg vízben is, vagy bármilyen más folyadékban (pl. méz, üdítő, turmix, shake, joghurt, olaj stb.)
ÖSSZETEVŐK ► Kapszulánként 450 mg cickafark virágos hajtás (Millefolii herba) , kapszulahéj:zselatin.

Forgalmazó: Javallat