1. Az egészséges vércukorszint fenntartását támogató hatása

 

  • A fahéjfa kéreg vércukorszint-csökkentő hatását számos klinikai vizsgálatban igazolták. Az egyik ilyen kutatásban 30 nő és 30 férfi vett részt, az átlagéletkoruk 52 év volt. A résztvevőket csoportokra osztották, egyesek különböző mennyiségben (napi 1, 3 és 6 g) fahéjat kaptak, a többiek pedig palcebót, vagyis hatóanyag nélküli készítményt. 40 nap elteltével a fahéjat kapók éhgyomri vércukor szintje 18-29 százalékkal, triglicerid szintjük 23-30 százalékkal, LDL-koleszterin szintjük 7-27 százalékkal, míg a összkoleszterin szintjük 12-26 százalékkal csökkent. A placebo készítményt szedőknél nem mértek változást (Khan).
  • Egy USA-ban végzett kutatásban azt vizsgálták, hogy miképp hat a fahéj a hemoglobin A1C (HbA1C) szintre. A HbA1c a hemoglobin egy alegysége, amely képes glükózt megkötni. Minél magasabb a vércukorszint, annál több cukor kötődik hemoglobinhoz. Kezdetben a kötés instabil, de néhány óra alatt stabilizálódik, így a cukor nem tud többé leválni a hemoglobinról. Emiatt jól megállapítható segítségével az elmúlt 60-100 nap átlagos vércukor szintje. A 90 napos kutatásban 109 kettes típusú cukorbetegségben szenvedő vett részt. A résztvevők egyik fele hagyományos kezelést, a másik fele pedig a hagyományos kezelés mellett fahéjat is kapott (napi 1 grammot). A vizsgálat kezdetén a résztvevők átlagos HbA1C szintje magasabb volt, mint 7%. A vizsgálat végén a fahéjat kapók HbA1C szintje 0,83%-kal csökkent, míg a hagyományos kezelést kapóknál a csökkenés mértéke csak 0,37% volt. Az eredmények alapján a kutató javasolta a fahéjat a 2-es típusú cukorbetegség kiegészítő kezelésére (Crawford).
  • Szintén a fahéj 2-es típusú cukorbetegek HbA1c szintjére gyakorolt hatását vizsgálták egy angliai kutatásban. Ebben 58-an vettek részt (25 férfi és 33 nő), az átlagéletkoruk 55 év volt. Mindannyiuk HbA1c értéke magasabb volt mint 7%. A 12 hetes kutatás végén a fahéjat kapók átlagos HbA1c értéke 8,22%-ről 7,86%-ra csökkent, míg a placebo csoportban ez az érték nőtt. Szintén javulást értek el a vérnyomás és a testsúly terén is (Akilen).
  • Az eddig ismertetett kutatási eredményeket egy Kínában végzett kísérlet is alátámasztotta. Ebben 66 fő vett részt, és azoknál, akik fahéjkivonatot kaptak, jelentősen csökkent az éhgyomri vércukor szint és a HbA1c szint is (Lu).
  • Az előző eredményeket egy további kínai kutatás is alátámasztja. Ebben 137-en vettek részt és két hónapig tartott, a résztvevők átlagéletkora 61 év volt. A kísérletben sem a fahéjkivonatot, sem a placebót kapók nem kaptak egyéb kezelést. Két hónap elteltével a fahéjat kapóknál az éhgyomri vércukor szint 8,85 mmol/l-ről 8,19 mmol/l-re csökkent, a terheléses vércukor vizsgálatkor a cukor beadása után a vércukor szintje a korábbi 15,1-ről 13,3-ra csökkent, míg a placebót kapóknál nem történt érdemi változás (Stoecker).
  • Franciaországban a fahéj antioxidáns hatását olyan embereken vizsgálták, akik nem voltak cukorbetegek, de az éhgyomri cukorértékük már emelkedett volt és túlsúlyosak, vagy súlyosan elhízottak voltak (BMI 25-40). Az antioxidáns hatású gyógynövények azért fontosak emelkedett vércukorszint és elhízás esetén, mivel ilyenkor nagyobb mennyiségben jelennek meg a szervezetben a különféle gyulladásserkentő anyagok, emiatt a szervezet fokozott oxidatív stressznek van kitéve. A vizsgált személyek 12 héten keresztül napi kétszer kaptak fahéjkivonatot. A kutatók megállapították, hogy a fahéj fogyasztása antioxidáns hatású, ezért ajánlották rendszeres fogyasztását a cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegség kialakulása kockázatának csökkentésére (Roussel).

 

 

2. Az emésztőrendszer egészséges működését támogató hatása

  • A fahéj más fűszerekhez hasonlóan elsősorban az emésztésre van kedvező hatással. A kísérletek szerint csökkenti a gyomorsavtermelést és gátolja a bélrendszeri fekélyek kialakulását (Rao).
  • A fahéj hatóanyagai csökkentik a bélfalak simaizmainak görcskészségét.
  • Antibakteriális hatóanyagai számos, az emberi bélrendszerben előforduló baktérium fejlődését gátolják, amelyek elszaporodása bélrendszeri panaszokat okozhat. A hatóanyagai közül elsősorban a fahéjaldehidek és a szalicilaldehid  gátolta a baktériumok fejlődését (Lee, Kim).

 

 

 

kasszia fahéj


ADAGOLÁS ► 2x1 kapszula étkezés előtt.
FOGYASZTÁS Kapszulaként fogyasztva ► Bő folyadékkal lenyelve.
Teaként fogyasztva ► A kapszulák tartalmát szórja egy pohárba, majd öntse fel 2 dl forró, de legalább 50-60 °C-os (csapmeleg) vízzel. Elkeverés után azonnal fogyasztható.
Folyadékban elkeverve ► A kapszulák tartalma elkeverhető akár hideg vízben is, vagy bármilyen más folyadékban (pl. méz, üdítő, turmix, shake, joghurt, olaj stb.)
ÖSSZETEVŐK ► Kapszulánként 500 mg kasszia fahéjfa kéreg (Cinnamomi cassiae cortex) , kapszulahéj:zselatin.

 

Figyelmeztetések, ellenjavallatok

  • Fogyasztása nem helyettesíti a változatos, kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot.
  • Csökkentheti a vércukorszintet és fokozhatja a vércukorszintet csökkentő gyógyszerek és gyógynövények hatását!
  • 6 éves kor alatt fogyasztása nem ajánlott!
  • 6 és 12 éves kor között, valamint terhesség és szoptatás alatt naponta legfeljebb 1 kapszula fogyasztása javasolt!
  • A napi ajánlott fogyasztási mennyiséget ne lépje túl!
  • Kisgyermekek elől elzárva tartandó!

Forgalmazó: Javallat