1. MENOPAUZA IDŐSZAKÁBAN KIFEJTETT HATÁSA

  • Svájcban az orvosi zsályalevél hatását vizsgálták 71 olyan nőn, akiknek legalább 12 hónapja menopauzás tüneteik voltak. A páciensek 8 héten keresztül naponta egyszer kaptak zsályalevél-kivonatot tartalmazó kapszulát. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a kutatás során mennyire csökken a hőhullámok száma és gyakorisága. Az első eredményeket négy hét elteltével rögzítették, ekkorra a hőhullámok 50 százalékkal csökkentek, majd 8 hét elteltével tovább javultak az eredmények, a csökkenés mértéke 64 százalék lett. A vizsgált személyeknél a legerősebb hőhullámok teljesen megszűntek. A menopauzával kapcsolatos egyéb tünetek (rossz közérzet, testi jelenségek stb.) szintén jelentősen mérséklődtek. A betegek a kezelést jól tolerálták, mellékhatásokról nem számoltak be (Bommer).

2. IZZADÁSRA, FOKOZOTT VEREJTÉKEZÉSRE GYAKOROLT HATÁSA

  • A zsályalevél izzadást csökkentő hatását klinikai kutatás támasztja alá. A kivonat hatását 40 rendellenesen nagy mennyiségű izzadságot termelő személyen vizsgálták. A résztvevőknél átlagosan kevesebb mint felére csökkent az izzadás mértéke (Barnes).
  • A Britt Gyógynövény Szövetség által kiadott gyógynövény kompendiumban összegezték az orvosi zsályával végzett izzadás mérséklésével kapcsolatos kutatásokat, amelyeket már az 1930-as évektől végeztek. Ezek alapján a kutatók megállapították, hogy a zsályalevél eredményesen használható a fokozott verejtékezés mérséklésére (Bradley).

3. EMÉSZTÉSRE GYAKOROLT HATÁSA

  • Az orvosi zsálya emésztésre gyakorolt hatása több tényezőre vezethető vissza:
    • Kísérletekben gátolta a fekélyek kialakulását (Mayer).
    • Segíti a máj működését: Növelte a glutation-S-transzferáz aktivitását és védelmet nyújtott a zsírok peroxidációja és a glutation kimerülése ellen (Lima). Védelmet nyújt a májat károsító anyagok romboló hatásától (Amin).
    • Antibakteriális hatással rendelkezik, ezzel gátolja a káros bélbaktériumok elszaporodását. Gátolta többek között az Escherichia coli, a Salmonella typhi, a Salmonella enteritidis és a Shigella sonnei baktériumok élettevékenységét is (MolochkoHoriuchiBozin).
    • Gyulladáscsökkentő hatású, amely többek között az illóolajában lévő alfa-pinén és a geraniol tartalomra továbbá a karnaziolsavra és a borneolra vezethető vissza (PerryPoeckel).

 

4. A TOROK ÉS A SZÁJ NYÁLKAHÁRTYÁJÁRA GYAKOROLT HATÁSA

  • Az orvosi zsálya a torok és száj nyálkahártyájának egészségéhez több módon is hozzájárul:
    • Jelentős mennyiségű cseranyagot tartalmaz. A cseranyagok jellemző tulajdonsága, hogy kicsapják a szabad fehérjéket, ezáltal egy védőréteget hoznak létre a gyulladt nyálkahártya felszínén. A zsálya cseranyagai, illetve egyéb összetevői antioxidáns hatással is rendelkeznek, amelyek reakcióba lépnek a sejtkárosító szabad-gyökökkel (Lima) .
    • Antibakteriális hatása révén meggátolja a vírusok által kiváltott gyulladások bakteriális felülfertőződését (MolochkoHoriuchiBozin).
    • A zsályakivonat kísérletben gátolta a herpes sipmlex vírus megtapadását a sejteken (NolkemperSchnitzler).
    • A száj és a torok nyálkahártyája egészségének megőrzéséhez hozzájárulnak a zsályában lévő gyulladáscsökkentő anyagok is (PerryPoeckel).

 

 

Orvosi zsálya


TOVÁBBI ORVOSI ZSÁLYÁVAL VÉGZETT VIZSGÁLATOK

1. MEMÓRIÁRA, KONCENTRÁCIÓRA ÉS SZELLEMI FUNKCIÓKRA GYAKOROLT HATÁSA

  • Kutatások szerint az orvosi zsálya (és közeli rokona a spanyol zsálya) is hatásosnak bizonyult enyhe vagy középsúlyos Alzheimeres betegek kezelésében, amikor legalább 4 hónapon keresztül alkalmazták őket (PerryAkhondzadeh).
  • Az orvosi zsálya hatását egészséges, idős embereken is vizsgálták. A kísérletben húsz, 64 évesnél idősebb személy vett részt, akik egy része zsályakivonatot, másik részük pedig hatóanyag nélküli készítményt (placebót) kapott. A vizsgálat kimutatta, hogy a zsályakivonatot szedőknél sokkal jobban javult a memória, illetve a figyelem pontossága, mint a placebót szedőknél (Scholey).
  • Az orvosi zsálya egyik hatása, hogy növeli az agyban az acetilkolin szintjét. Az acetilkolin a neurotranszmitterek közé tartozik. Ezeknek az anyagoknak az a feladatuk, hogy jelet továbbítsanak két idegsejt között, tehát elősegítsék az agysejtek kommunikációját. Az acetilkolin is egy ilyen jeltovábbító anyag, amely fontos szerepet játszik a logikus gondolkodás, a figyelem és a memória egészséges működésében. Ahogy idősödik az ember, úgy csökken az agyban az acetilkolin szintje (Francis).
  • Csökkent acetilkolin-szint esetén romlik a memória és a koncentrációképesség (Klinkenberg).
  • Az orvosi zsálya gátolja az acetilkolin lebontásáért felelős acetilkolin-észteráz enzim működését. A kutatások szerint az enzim gátlásával és az acetilkolin szintjének normalizálásával helyreállítható a gondolkodás egészsége (KennedyLopresti),
  • Az agyműködést támogatja az orvosi zsálya jelentős antioxidáns tartalma is. Ezek az anyagok megkötik a szervezetben keletkező, sejtkárosító szabad gyököket. Az orvosi zsálya oxidatív stressz ellenes hatását és ennek memóriára és tanulási képességre gyakorolt pozitív hatását kísérletesen is igazolták (Hasanein).
  • Az orvosi zsálya agyi egészségre gyakorolt hatását nemcsak időseken, hanem fiatalabb egészséges embereken is tesztelték. A zsálya javította a memóriát, csökkentette a szellemi kifáradást és fokozta az éberséget (Kennedy)
  • Az orvosi zsálya memóriára gyakorolt hatását a kutatók részben az illóolajában található összetevőkre vezetik vissza, amelyet igazol az a kutatás is, amelyben az aromaterápiásan alkalmazott orvosi zsálya javította a memória minőségét és a másodlagos memóriát (Moss).
  • Az orvosi zsálya mellett a közeli rokon orvosi citromfű és orvosi rozmaring szellemi képességekre gyakorolt hatását is számos kutatás támasztja alá.

2. VÉRCUKORSZINTRE GYAKOROLT HATÁSA

  • Az orvosi zsálya többféle módon is hat a vércukor-szintre:
    • Gátolja a glükoneogenezist, vagyis az a folyamatot, amikor a glükóz nem szénhidrát jellegű anyagokból (pl. laktát, piruvát, glicerin stb.) képződve jön létre, emellett növeli az inzulinérzékenységet (Lima).
    • Egy másik vizsgálat igazolta, hogy a zsályakivonat serkenti az inzulinfüggő glükózfelhasználást (Broadhurst).
    • Egy további kutatás alátámasztotta, hogy a magas rozmaringsav-tartalmú zsályakivonat gátolja az alfa-glüközidáz enzim aktivitását. Ez az emésztőenzim felel az összetett szénhidrátok lebontásáért. Gátlásával csökken az étkezés utáni vércukorszint hirtelen emelkedése és kevesebb cukor szívódik fel az elfogyasztott táplálékból (Kwon).
  • A zsályakivonat hatását 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél is vizsgálták. Az vizsgált személyek három hónapig szedtek naponta háromszor 500 mg zsályakivonatot. A vizsgálat végén az éhgyomri vércukor-szintjük 32 százalékkal, míg a HbA1c-szintjük 23 százalékkal csökkent. (A HbA1c egy olyan fehérjemolekula, amelyet a vércukor értékeinek vizsgálatára használnak. Segítségével megítélhető az elmúlt 6-10 hét vércukor értékének az átlaga. Segítséget nyújt cukorbeteg terápia hatékonyságának megítélésében.) (Kianbakht).
  • A 2-es típusú cukorbetegség gyakran nem önmagában, hanem a metabolikus szindróma egyik tüneteként jelentkezik. A metabolikus szindróma további tünetei ezen kívül: a magas vérnyomás, az magas vérzsír- és koleszterinszint. (A kezeletlen metabolkus szindróma érelmeszesedéshez, szívinfarktushoz és sztrókhoz vezethet.) A zsályakivonat klinikai vizsgálatok szerint hatásos volt a metabolikus szindróma egyéb tüneteinek kezelésében is:
    • A vércukorszinttel kapcsolatban már említett kutatásban a zsályakivonatot szedő páciensek összkoleszterin-szintje 17 százakékkal csökkent. Ezen belül az LDL (rossz) koleszteriné 36 százalékkal, a trigliceridszint 56%-kal csökkent, miközben a HDL (jó) koleszterin szintje 28 százalékkal emelkedett (Kianbakht).
    • Egy másik klinikai vizsgálatban is hasonló eredményre jutottak a magas koleszterinszinttel rendelkező betegeknél. A 67 vizsgált személynél ebben a vizsgálatban is jelentősen alacsonyabb lett az LDL (rossz) koleszterin, valamint a vérzsír szintje és itt is nőtt a HDL (jó) koleszterin mennyisége. A kutatásban résztvevők nem számoltak be mellékhatásokról (Kianbakht).

 


FIGYELMEZTETÉSEK, ELLENJAVALLATOK

  • Fogyasztása nem helyettesíti a változatos, kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot!
  • Fokozhatja a vércukorszint- és vérnyomás-csökkentő gyógyszerek hatását!
  • Emésztőrendszeri panaszok megjelenése esetén szüneteltesse fogyasztását!
  • Várandós és szoptató anyáknak, valamint 12 éven aluliaknak fogyasztása nem ajánlott!
  • A napi ajánlott fogyasztási mennyiséget ne lépje túl!
  • Kisgyermekek elől elzárva tartandó!
ADAGOLÁS 1. Menopauza alatti jó közérzet, 2. Izzadás mérséklése, ► Naponta 2x1-2 kapszula.
3. Egészséges emésztés ► naponta 2x1-2 kapszula étkezés előtt.
4. Torok, garat, hangszálak nyugtatása ► Naponta 3-4x1 kapszula.
FOGYASZTÁS Kapszulaként fogyasztva ► Bő folyadékkal lenyelve.
Teaként fogyasztva ► A kapszulák tartalmát szórja egy pohárba, majd öntse fel 2 dl forró, de legalább 50-60 °C-os (csapmeleg) vízzel. Elkeverés után azonnal fogyasztható. A torok, a garat és a hangszálak nyugtatásához válassza ezt a fogyasztási módot!
Folyadékban elkeverve ► A kapszulák tartalma elkeverhető akár hideg vízben is, vagy bármilyen más folyadékban (pl. méz, üdítő, turmix, shake, joghurt, olaj stb.)
ÖSSZETEVŐK ► Kapszulánként 400 mg orvosi zsálya levél (Salviae folium) , kapszulahéj:zselatin.

Forgalmazó: Javallat